Gruzja z Armenią - Pielgrzymka do Źródeł Chrześcijaństwa

Termin: 04.06 - 13.06.2024 | Wylot z Krakowa | Cena: 2650 PLN + 815 EUR
w programie m.in.: Bordżomi, Achalcyche, Chertwisi, Wardzia, Erywań, Eczmiadzyn, Khor-Virap, Erywań, Garni, Geghard, Sewan, Sanahin, Haghpat, Tbilisi, Kachetia, Stepacminda, Mccheta i wiele więcej...

1 dzień (04.06.2024): Kraków – Kutaisi – Bordżomi – Achalcyche
Spotkanie na lotnisku w Krakowie o godzinie 06:20. Odprawa bagażowo paszportowa. Planowy wylot około godziny 08:50. Lądowanie w Kutaisi o godz. 14:05. Przejazd na zwiedzanie: Katedra Bagrati i klasztor Gelati ( lista UNESCO). Następnie przejad do Bordżomi, gdzie spróbujemy bogatych w składniki mineralne wód Bordżomi. Kolacja i nocleg w okolicach Akchalcikhe. Wieczorny spacer po dziedzińcu twierdzy Rabati.

2 dzień (05.06.2024): Chertwisi – Wardzia – Erywań
Śniadanie. Wyjazd w kierunku Armenii. Postój w Chertwisi, gdzie znajduje się jedna z najstarszych fortyfikacji na ziemiach gruzińskich. Następnie przejazd do Wardzi i zwiedzanie największego i najpiękniejszego skalnego miasta na terenie Gruzji. Jego centrum stanowi kościół Wniebowzięcia z freskami pochodzącymi XII wieku. Obecnie w klasztorze mieszka 6 mnichów. Dalsza droga w kierunku granicy z Armenią, odprawa celno-paszportowa (Bawra) i przejazd do Erywania. Obiadokolacja oraz nocleg w hotelu

3 dzień (06.06.2024): Erywań – Eczmiadzyn – Khor-Virap – Erywań
Po śniadaniu przejazd do Eczmiadzynu –dawnej stolicy Armenii, gdzie do dziś swoją siedzibę mają katolikosi – przywódcy Apostolskiego Kościoła Ormiańskiego. Nawiedzenie katedry zbudowanej w 303 r., będącej arcydziełem ormiańskiej architektury klasycznej i uważanej za jeden z pierwszych na świecie kościołów chrześcijańskich. Modlitwa w kościele św. Hripsymy - męczennicy z IV w. Przejazd do Zvarnots - zwiedzanie ruin katedry z epoki bizantyjskiej, perły architektury z VII w, (na liście UNESCO) Przejazd do pięknego monastyru Khor Wirap, skąd rozciąga się panorama na znajdującą się po tureckiej stronie świętą górę Ormian – Ararat (5165 m n.p.m.). Na jej szczycie w czasie Potopu miała osiąść Arka Noego. Powrót do hotelu, obiadokolacja i nocleg.

4 dzień (07.06.2024): Erywań – Garni – Geghard
Po śniadaniu zwiedzanie Erywania, różowej stolicy Armenii, nazywanej tak, ponieważ większość budynków ma tu różowy odcień: plac Republiki z budynkami rządowymi, Uniwersytet, Plac Wolności z Teatrem Opery i Baletu, monumentalne schody pokrywające całe zbocze Kaskada – kompleks architektoniczno- artystyczny. Zwiedzanie Matenadaran – muzeum i instytut starych rękopisów. W obiekcie zgromadzono ponad 16 tys. rękopisów i ich fragmentów, z których wiele ozdobionych jest pięknymi miniaturami i posiada niezwykłe okładki, inkrustowane drogocennymi kamieniami. Przejazd do wioski Garni, gdzie zwiedzimy świątynię pogańską, zbudowaną w I wieku po Chrystusie i prawdopodobnie finansowaną przez cesarza Nerona, poświęconą bogu słońca Heliosowi, której dach podpierają 24 kolumny. Pokaz wypieku tradycyjnego ormiańskiego chleba – lawaszu. Następnie udamy się do niezwykłego kompleksu klasztornego, częściowo umieszczonego w jaskiniach Geghard (lista UNESCO), wg legendy przechowywano tu włócznię Longinusa, która przebiła serce Jezusa. Klasztor został założony przez św. Grzegorza Oświeciciela. Najstarszy kościół pochodzi z VII w. W miarę wolnego czasu wizyta w fabryce brendy. Po powrocie do Erywania obiadokolacja i nocleg.

5 dzień (08.06.2024): Erywań – Sewan – Sanahin – Haghpat – Tbilisi
Po śniadaniu wykwaterowanie z hotelu. Czas na zakupy na słynnym ormiańskim bazarze. Przejazd nad jezioro Sewan, zwane „morzem” i „perłą” Armenii, położone na wysokości prawie 2000 m. jest jednym z największych i najwyżej położonych górskich jezior na świecie. Na półwyspie Sewan zwiedzanie monasteru Sewanawank (VIII-IX w.), znanego jako „Czarny Klasztor". Przejazd przez uzdrowisko Dilidżan, a następnie odwiedzimy średniowieczne zespoły klasztorne w północnej Armenii: Sanahin, założony w 966 roku, w średniowieczu był ośrodkiem edukacyjnym, a jeden z piękniejszych klasztorów Haghpat, założony później w 976 roku, był ważnym miejscem literackim (wpisany na listę UNESCO). Przekroczenie granicy z Gruzją (Sadachlo). Przejazd do Tbilisi. Obiadokolacja , nocleg w hotelu.

6 dzień (09.06.2024): Tbilisi
Wycieczka objazdowa po Tbilisi jednego z niewielu miast na świecie, gdzie w pokoju stoją obok siebie w Starym Mieście cerkiew prawosławna, kościół katolicki, synagoga i meczet. W trakcie zwiedzania nawiedzimy najstarsze świątynie miasta: m.in. cerkiew Metechi z XIII w., która malowniczo wznosi się na skalistym urwisku nad wodami Kury. Spacer wąskimi uliczkami miasta wzdłuż sklepów z dywanami i pamiątkami. Nawiedzenie Soboru Sioni (VI-VII w.) z krzyżem św. Niny – najważniejszą relikwią Kościoła gruzińskiego. Z postacią tej świętej wiążę się wprowadzenie chrześcijaństwa na ziemiach Starożytnej Gruzji w roku 324. Nawiedzenie najstarszej zachowanej świątyni w Tbilisi: Bazyliki Anczischatskiej Narodzenia Maryi Dziewicy. Przejazd do dzielnicy Abanotubani z główną twierdzą miasta Narikala z łaźniami siarkowymi i meczetem. Wjazd kolejką gondolową pod górujący nad miastem pomnik Matki Gruzji, przejście pod murami twierdzy Narikala (IV w.). Nawiedzenie Cminda Sameba – soboru pw. św. Trójcy - głównego katedralnego soboru Gruzińskiej Prawosławnej Cerkwi, zbudowanego ku czci 1500-lecia autokefalii Gruzińskiej Cerkwi i 2000-lecia chrześcijaństwa. Msza Święta w katedrze katolickiej. Zobaczymy najbardziej reprezentacyjną arterią miasta, ulica Szoty Rustawelego. Zobaczymy Plac Wolności z kolumną świętego Jerzego i dawną siedzibą miejskiego ratusza, Pałac Młodzieży będący w przeszłości pałacem gubernatora Kaukazu, budynek parlamentu, kościół Kaszwetii, piękny gmach Teatru Rustawelego, operę w stylu neomauretańskim. Czas wolny, w którym można będzie zrobić zakupy na popularnym pchlim targu, zwanym „Suchym Mostem”. Lokalna gruzińska kolacja z pokazem tańców. Nocleg.

7 dzień (10.06.2024): Tbilisi – Kachetia
Śniadanie. Wyjazd do winnego regionu Kakheti z wizytą i degustacją w winiarni. Gruzja jest jednym z krajów o najstarszych regionach winiarskich. Przyjmuje się, że łacińskie słowo vino pochodzi od gruzińskiego słowa Ghvino. Podczas przejazdu odwiedzimy klasztor Bodbe - miejsca pochówku św. Nino (patronki Gruzji). Zwiedzanie kompleksu niezwykłego skalnego monastyru David Gareji z VI w położonego przy granicy Gruzji i Azerbejdżanu (dziesiątki grot ozdobionych freskami mnichów - adeptów sztuki malarskiej). Przejazd do Sighnaghi, przepięknego miasteczka górskiego, z którego otwiera się wspaniała panorama na dolinę Alazani oraz Kaukaz Wschodni. Miasto jest otoczone drugim najdłuższym murem na świecie, ustępując tylko Wielkiemu Murowi w Chinach. Większość muru nadal stoi, podobnie jak wszystkie jego 29 wież. Obiadokolacja oraz nocleg w Tibilisi.

8 dzień (11.06.2024): Tbilisi – Stepacminda (Kazbegi)
Po śniadaniu podróż  Gruzińską Drogą Wojenną w góry Wielkiego Kaukazu. Jedną z atrakcji na Gruzińskiej Drodze Wojennej jest forteca Ananuri. Pochodzi ona z przełomu XVI i XVII w. Kolejną atrakcją na GDW jest kurort narciarski Gudauri. Postój na platformie widokowej z  panoramą Kaukazu. Przełęcz Dżwari 2379m. Przejazd do Stepancminda (Kazbegi) – miasteczka u podnóża śnieżnej góry Kazbek (5047m). Przeprawa samochodami terenowymi,  przez piękne lasy i doliny do  kościoła św.Trójcy, znajdującego się na wysokości 2170 m. Przy dobrej pogodzie, w oddali widać jeden z największych lodowców na Kaukazie - Kazbegi (5047m). Według mitologii do szczytu Kazbeg został przykuty Prometeusz. Obiadokolacja i nocleg.

9 dzień (12.06.2024): Mccheta – Kutaisi  
Po wczesnym śniadaniu przejazd do Mcchety, jednego z najstarszych miast Gruzji i starożytnej stolicy królestwa, wpisanej na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Zwiedzanie wznoszącego się nad miastem kościoła Dżwari (VI/VII w.), skąd roztacza się niezapomniany widok na „gruziński Wawel”. Modlitwa w katedrze Sweti Cchoweli Drzewa Życia (XI w.) gdzie złożono szatę Pana Jezusa i gdzie znajdują się groby gruzińskich królów z dynastii Bagratydów. Następnie przejazd do Kutaisi. Zakwaterowanie w hotelu, obiadokolacja oraz nocleg.

10 dzień (13.06.2024): Kutaisi – Kraków
Śniadanie w formie lunchboxów. Transfer na lotnisko. Odprawa bagażowo-paszportowa. Planowy wylot do Krakowa około 06:40. Lądowanie około 08:15.

Cena: 2650 PLN + 815 EUR

Cena zawiera:

- przelot samolotem na trasie Kraków – Kutaisi – Kraków z bagażem podręcznym i bagażem rejestrowanym 20 kg,
- transport komfortowym autokarem lub busem na miejscu,
- zakwaterowanie w pokojach 2/3 osobowych,
- wyżywienie zgodnie z programem: śniadania i obiadokolacje,
- opieka pilota/przewodnika,
- ubezpieczenie KL, NNW, bagaż,

Cena nie zawiera:

- dopłaty do pokoju 1 osobowego,
- dodatkowego ubezpieczenia od chorób przewlekłych,
- obligatoryjnej opłaty na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny i Turystyczny Fundusz Pomocowy w kwocie 26 zł/os.
- napojów do obiadokolacji,.

Program jest ramowy i kolejność zwiedzanych miejsc może ulec zmianie w zależności od zaistniałej sytuacji na miejscu.

Previous
Previous

Pielgrzymka do Lourdes 03.06-06.06.2024

Next
Next

Pielgrzymka na Sycylię